Walim, dawniej znany jako Waltersdorf od swych początków bardzo mocno był związany z Zamkiem Grodno (w Zagórzu Śląskim) wybudowanym w XIII wieku, który był jednym z ogniw systemu ochronnego na południowej granicy Księstwa Świdnicko – Jaworskiego. W okresie późnego średniowiecza był miejscem eksploatacji złota i srebra, jednak nigdy nie stał się on osadą górniczą. Największy rozkwit wsi nastąpił w XIX wieku i wiązał się z intensywnym rozwojem tkactwa. Zgodnie z wola Fryderyka II Walim stał się ośrodkiem cotygodniowych targów przędzy i płótna.
Projekt "Olbrzym” (Riese)
W czasie II Wojny Światowej w okolicach Walimia hitlerowcy postanowili wybudować w masywie Włodarza (811 m n.p.m.) systemu obiektów - kompleksów składających się z części podziemnej i nadziemnej. Ich przeznaczenie do dziś jest przedmiotem dociekań i spekulacji. Niektórzy uważają, iż miała to być tajna kwatera Hitlera. Najprawdopodobniej jednak celem prac górniczych i budowlanych było wykonanie połączonego ze sobą systemu podziemnych fabryk zbrojeniowych, aby ustrzec się przed nalotami aliantów. Prace górnicze i budowlane wykonywane były przez więźniów pobliskiego obozu koncentracyjnego Gross-Rosen. Podziemne korytarze, do dziś jeszcze nie do końca zbadane, pochłonęły kilkanaście tysięcy ofiar, pochowanych na cmentarzach Walimia, Kolc i Głuszycy, które są dziś miejscem pamięci narodowej.
Projekt „Olbrzym” rozpoczęty w połowie 1943 roku nie został nigdy ukończony. Niezwykłość tych obiektów od lat przyciąga w rejon Dolnego Śląska rzesze badaczy i poszukiwaczy przygód. W 1995 r. udostępniono do zwiedzania Turystyczna Trasę Podziemnych Fabryk Walimia. Pomiędzy Walimiem i Głuszycą dostępne dla turystów jest również Podziemne Miasto Osówka i Podziemny Kompleks Włodarz. Decydując się na zwiedzanie warto pamiętać, iż w podziemiach w ciągu roku panuje stała temperatura 5 - 7 °C.
|