Wiry – Jędrzejowice – Kiełczyn – Tuszyn – Włóki – Nowizna – Dzierżoniów – Pieszyce (pałac)

Długość odcinka: 18,5 km

Od Wirów droga prowadzi nas lekko pod górę - wspinamy się powoli na Przełęcz Jędrzejowicką (277 m n.p.m) oddzielającą Masyw Raduni od Wzgórz Kiełczyńskich [więcej>>>]. Przekroczywszy przełęcz droga powoli opada w Kotlinę Dzierżoniowską.

Kiełczyn

Ciekawym, choć niepozornym, miejscem na tym odcinku naszej trasy jest Kiełczyn - jak większość wsi w tym regionie i ta została założona (być może na miejscu wcześniejszej osady) w czasach intensywnego rozwoju piastowskiego Śląska ok. XII/XIII w. Atrakcją przyciągającą turystów jest gotycki kościół NPM z XV w. (inne znane datowanie obiektu to wiek XVI), położony ponad wsią na zboczu Wzgórz Kiełczyńskich. Zabytek otoczony jest murem, wyróżnia go prostokątna wieża. Na dawnym cmentarzu zachował się piękny marmurowy nagrobek dziewczynki z rodziny Kost z początków XX w. Prawdziwe wartości skrywa jednak dopiero wnętrze świątyni, gdzie pośród barokowych dzieł prawdziwą „perłą” jest ołtarzowa figurka Matki Bożej Łaskawej - uważana za wizerunek o cudownej mocy. Powyżej kościoła znajdziemy pomnik poległych w czasie I wojny światowej - postument z lewm leżącym na lufie armatniej.

W dolnej części Kiełczyna znajduje się ponadto XVII-wieczny dwór otoczony parkiem. Budynek ma trzy kondygnacje, nakryty jest dachem mansardowym. W części sal parteru zachowały się kolebkowe sklepienia. Po drugiej stronie drogi, 0,5 km przed Tuszynem, stoi krzyż pokutny. W myśl legendy ustawiony jest on tam, gdzie zazdrosna panna zabiła swą siostrę zmierzającą do ślubu z chłopakiem, w którym kochały się obie.

Planując zatrzymanie się tutaj na dłuższą chwilę, warto podjechać do Książnicy (na głównym skrzyżowaniu w Kiełczynie na wprost). Dwa kilometry od szlaku znajduje się spory plac rekreacyjny, skąd rozpościera się widok na panoramę Gór Sowich.

We Włókach znajdziemy nieco mniejszy teren z wiatą oraz placem zabaw. Kilkaset metrów dalej skręcamy w prawo - wąska droga doprowadza nas do ruchliwej szosy (nr 382). Przeprawiając się na druga stronę wjeżdżamy do Nowizny. 

Nowizna

W Nowiźnie szlak prowadzi nas w lewo, drogą nad strumieniem (Piławą). Sugerujemy jednak podjechać kawałeczek w prawo – ukarze się nam wtedy (zrujnowany) pałac, wybudowany na planie nieregularnym, o kubaturze blisko 8500 m3. Jest on zbudowany z cegły z niewielkimi dodatkami kamienia, posiada dwie, miejscami - trzy kondygnacje i kryty jest dachami dwuspadowymi. W elewacji frontowej zachowały się elementy barokowe - głównie kartusze herbowe. Na krańcach elewacji znajdują się dwie wieże ze stożkowatymi, czterospadowymi dachami. Pałac słynie z tego, iż w roku 1813 miał tutaj swoją główną kwaterę król pruski Fryderyk Wilhelm III. Obok pałacu znajduje się wielki park, utworzony na początku XIX wieku. We wsi znajduje się także kościół Najświętszego Serca Jezusowego z XV w., rozbudowany w XVII w.



Nasza trasa prowadzi wąską, malowniczą drogą wzdłuż Piławy. Na rogatkach Dzierżoniowa nasz szlak skręca w prawo – tutaj warto jednak zboczyć ze szlaku i pojechać kawałeczek dalej (wzdłuż strumienia) na zwiedzanie tego ciekawego miasta [więcej>>>].

Do Pieszyc wjeżdżamy już kilometr za Dzierżoniowem, jednakże do samego centrum miasta jest jeszcze kawałek drogi – jedziemy pod górę, wzdłuż strumienia, aż do skrzyżowania w pobliżu pałacu i stacji benzynowej, gdzie z prawej strony dochodzi wariant szlaku biegnący z Wirów przez Świdnicę.


Cykliczne imprezy lokalne

Dzierżoniów

  • Jarmark Św. Jerzego (kwiecień)
  • Dni Dzierżoniowa (maj) 
  • Jarmark Pszczelarski (czerwiec)
  • Jarmark Pszczelarski - Miodobranie (sierpień)
  • Poetycka Stajnia - Ogólnopolski Konkurs Poezji Śpiewanej (listopad) 
  • Święto Pieczonego Ziemniaka (wrzesień)

Więcej informacji o imprezach: tel.: 074/ 646-46-60, 646-46-29

 
Pieszyce - Zbiornik Sudety, Bielawa – Ostroszowice – Grodziszcze – Rudnica – Jemna – Budzów k. Srebrnej Góry

Długość odcinka: 24 km
Pieszyce, jak głosi legenda, zostały założone przez Piotra Włosta  w XII w. i na przestrzeni kilku wieków stały się silnym ośrodkiem przemysłu włókienniczego. Przy ulicach: Kopernika, Świdnickiej i Nadbrzeżnej natkniemy się na ślady przemysłowej przeszłości miasta w postaci licznych domów przedsiębiorców. Pieszyce znane są także ze sprawą zamków – po jednym z nich, zlokalizowanym na górze zwanej Grodzisko (535 m npm), na powierzchni nie zostały ślady murów. Kiedy w 1993 r. przeprowadzono na tam pełne prace archeologiczne, pod warstwą gruzu odnaleziono ponad 10 000 zabytkowych szczątków (głównie ceramiki), a także takie ślady przeszłości, jak dziecięcą miniaturową zabawkę, żelazną siekierkę czy figurę szachową. Drugi zamek – w centrum miasta, w rzeczywistości jest pałacem, i powstał w pierwszej połowie XVII w. w wyniku rozbudowy istniejącego wcześniej dworu.

Pieszyce szczycą się faktem historycznym, mówiącym o kwaterowaniu w tymże pałacu w 1813 r. cara Aleksandra I oraz 16-letniego następcy tronu pruskiego, późniejszego cesarza Wilhelma I. Pałac, który był swego czasu jedną z najbardziej okazałych rezydencji na Dolnym Śląsku, obecnie znajduje się w prywatnych rękach i jest sukcesywnie odbudowywany.
 
 
 
 
Do atrakcji turystycznych zaliczany jest także położony w środku miasta kościół św. Jakuba (pierwsza w prawo za pałacem) – gotycki, z wieżą i prezbiterium z XIV w., a także kościół św. Antoniego (ul. Kopernika, obok szlaku) z 1875 roku, którego smukła wieża widoczna jest z daleka.
 
 
Po wjechaniu do miasta może zaskoczyć nas tutaj brak rynku, jednak ta sytuacja w przyszłości ulegnie zmianie – planuje się bowiem stworzenie pieszyckiego rynku „od podstaw”, w pobliżu obecnej siedziby urzędu miasta.
 

Mijane przez nas okolice to otulina Parku Krajobrazowego Gór Sowich, dlatego w trakcie przemierzania tego odcinka naszą uwagę zwrócą liczne pomniki przyrody (drzewa, skałki), np. lipa przy ul. Świdnickiej (obwód drzewa - 4,5 m.). Pieszyce to dobre miejsce wypadowe na Wielką Sowę (wysokość 1015 m n.p.m), na jej szczycie z wieży widokowej ogarnąć wzrokiem możemy całą panoramę okolicy [więcej>>>].

 
 
Z Pieszyc mamy blisko także do Walimia, gdzie Muzeum Sztolni zaprasza do zwiedzenia jednego z najbardziej tajemniczych obiektów militarnych  podziemnych w Polsce – rozległego systemu sztolni podziemnego kompleksu Reise (Olbrzym) [więcej>>>]. Choć odległość do Walimia nie jest spora - ok. 12 km - to trzeba przekroczyć pasmo Gór Sowich (droga nr 383 wiedzie z Pieszyc przez Przełęcz Walimską).
 
  
 
Opuszczając Pieszyce musimy zjechać ze starego nasypu kolejowego obok odkrytego basenu (tutaj również stoi wiata turystyczna). Szutrowa droga zaprowadzi nas do Zbiornika Sudety w Bielawie.

Zbiornik Sudety (OWW Sudety) to obecnie spory ośrodek wypoczynkowy, znany m.in. z odbywającego się tu co  roku pod koniec wakacji festiwalu muzyki reggae – „Regałowisko”. Do naszej dyspozycji jest m.in. wypożyczalnia sprzętu wodnego i zaplecze gastronomiczne. Docelowo ma tu także powstać pole kempingowe.

Biegnące wokół Zbiornika stare torowisko Kolejki Sowiogórskiej [więcej>>>] prowadzi aż do Srebrnej Góry. Ponieważ tory na tej linii zdemontowano już dawno temu, obecnie trwają starania, aby na starym nasypie kolejowym poprowadzić drogę rowerową.

      
Bielawa leży na wysokości od 280 do 345 m n.p.m. Jest to miejscowość typowo przemysłowa, z wieloletnimi tradycjami włókienniczymi. Jej nazwa wywodzi się od nazwy potoku Bielawica, a pierwsza wzmianka pochodzi z 1288 roku. Historia miasta wiąże się głównie z rozwojem tkactwa - do dziś punktem orientacyjnym w mieście są Zakłady Przemysłu Bawełnianego Bielbaw S.A. przy ul. Piastowskiej. Tam też, jak i przy ulicy Wolności, warto przyjrzeć się pałacom fabrykanckim, które były niegdyś siedzibami lokalnych przedsiębiorców.

Pierwsze manufaktury powstały w Bielawie w XVIII wieku. W 1844 roku miał tutaj miejsce bunt tkaczy, krwawo stłumiony przez wojsko, co zostało opisane przez G. Hauptmanna. W 1924 r. Bielawa uzyskała prawa miejskie. Miasto, choć uniknęło zniszczeń wojennych, posiada mroczne piętno II wojny światowej; w latach 1944-1945 znajdowała się tu filia obozu koncentracyjnego Gross-Rosen.

Skrzyżowanie ulic Strażackiej i Hempla - to z kolei zabudowania dawnego przyfabrycznego folwarku Dieringa. W kompleksie zabudowań gospodarczych udało się zgromadzić kolekcję maszyn i urządzeń rolniczych corazzy sprzętów gospodarstwa domowego.

Do innych ciekawych zabytków zaliczymy: pałac Schonefeldów, pałac Sandreckich z 1598 roku, neogotycki kościół pw. Wniebowzięcia Najświętszej Maryi Panny z roku 1288 oraz kościół p.w. Bożego Ciała zbudowany w 1743 roku (skrzyżowanie ul. Ostroszowickiej i Waryńskiego, przy szlaku). Dużą atrakcją jest także wodny ośrodek „Aquarius” (ul. gen. Grota-Roweckiego), a także powstająca „wioska tolkienowska” przy Zbiorniku Sudety (OWW Sudety).
 
 
Atrakcją Bielawy jest także znajdując aisę niemalże w centrum miasta Góra Parkowa (455 m n.p.m.) z platformą widokową, z której podziwiać można panoramę okolic - znajdujemy się teraz w południowej części Przedgórza Sudeckiego.
 
Na południowym skraju miasta w otoczeniu lasu, w Leśnym Dworku znajduje się natomiast plac rekreacyjny z wiatą i zapleczem gastronomicznym (dojazd ul. Nowobielawską - w górę, wzdłuż strumienia). Stąd także prowadzą szlaki wgłąb Gór Sowich.

Po opuszczeniu Bielawy mijamy Ostroszowice (tutaj znajduje się wiata i plac rekreacyjny - za budynkiem sklepu przy przystanku autobusowym po lewej) i wjeżdżamy na teren powiatu Ząbkowickiego.

W Rudnicy tuż przed skrzyżowaniem (skręcamy w prawo na Srebrną Górę) po prawej stronie będziemy mijać ruiny zespołu pałacowego z przełomu XVII i XVIII w. Za zakrętem, po lewej stronie znajduje się natomiast klasycystyczny kościół św. Michała Archanioła z 1787 r.

Droga wspina się pod górę doprowadzając nas do Jemnej. Uważne oko wypatrzy tutaj dawne ślady po przebiegu Kolejki Sowiogóskiej [więcej>>>]. Za Jemną czeka nas odsłonięty odcinek drogi, która doprowadza nas do Budzowa, położonego u podnóża Srebrnej Góry.


Cykliczne imprezy lokalne
 
Bielawa

  • Ogólnopolskie Zawody Psich Zaprzęgów (marzec) 
  • Tolk Folk (czerwiec, edycja zimowa – styczeń) - impreza inspirowana twórczością J.R. Tolkiena (m.in.: międzynarodowe spotkania, koncerty, widowiska parateatralne)
  • Międzynarodowy Festiwal Muzyki Reggae – „Reggae Dub Festiwal – Regałowisko” (koniec sierpnia) 
  • Jarmark Tkacki - tel. 833-30-07; 645-09-60 (maj) 
  • Dni Bielawy - tel.833-30-07; 645-09-60 (czerwiec) 

Punkty widokowe

  • Kalenica – widok na Sudety i Przedgórze Sudeckie
  • Góra Parkowa – widok na Przedgórze Sudeckie
  • Łysa Góra – widok na Przedgórze Sudeckie
  • Wielka Sowa z 1906 roku – widok na Przedgórze Sudeckie, piekna panorama Gór Sowich
 

 
POWERED BY TERRA
 
Niniejsza strona powstała w ramach projektu Dolnośląskiej Fundacji Ekorozwoju współfinansowanego ze środków Europejskiego Funduszu Rozwoju Regionalnego w ramach Programu Interreg IIIA Czechy-Polska. Tato webova stránka vznikla v rámci projektu Dolnoslezské Nadace Ekorozvoje financovaného z prostředků
Evropského Fondu Regionálního Rozvoje v rámci Programu Interreg IIIA Čechy-Polsko