Paczków
Ten stary gród, zwany także „polskim Carcassonne”, kryje wiele historycznych ciekawostek oraz legend. Nietrudno w nie uwierzyć, kiedy otacza nas średniowieczny układ przestrzenny, połączony z gotycką architekturą.
Według jednej z takich legend, Paczków został założony już na początku III w. naszej ery przez rzymskiego wodza Lucca. Wracając z dalekiej wyprawy Wódz zapragnął osiedlić się w tej okolicy i wystawić świątynię na cześć jednego ze swoich bóstw. Od jego imienia osadę te nazwano Luca. Zaludniała się ona ponoć w tak zawrotnym tempie, że około roku 791 miała być już znacznym miastem. Zburzone przez Węgrów, którzy ponieśli tu wielką klęskę, odbudowane zostało z rozkazu ich zwycięscy, cesarza Henryka Ptasznika i obdarzone przywilejem z 963 r. nadającym osadzie prawo niemieckie. Jak było naprawdę – trudno dociec, możemy jednak poczuć zapach historii, przyglądając się kamiennym murom wraz z 19 basztami łupinowymi (o długości ok. 1200 m i wysokości 9 m). Paczków fortyfikowano na początku jego założenia, dlatego też wiele zabytków to przykłady architektury obronnej. Warto pamiętać, iż miejskie obwarowania Paczkowa do dziś są jednymi z najlepiej zachowanych w Polsce tego typu fortyfikacji.
Przy wjeździe do miasta, po lewej stronie na ul. Pocztowej, znajduje się Muzeum Gazownictwa - jedna z większych atrakcji miasta (czynne pon.- pt. 8.00 – 14.00). Zbliżając sie do renesansowej części starówki, mijamy po drodze wieże obronne: Kłodzka, Ząbkowicka, Nyska i Wrocławska – pełniąca funkcję punktu widokowego (w sezonie letnim: maj-wrzesień czynna w godz. 10.00-18.00). Ciekawy wydaje się także kościół p.w. św. Jana Ewangelisty z XIV w. – przykład gotyckiej świątyni obronnej z unikatową studnią kościelną, zwaną „studnią tatarską”, renesansowe kamienice czy klasycystyczny Ratusz z XIX w. z 45-metrową gotycką wieżą. Miłośników zabytkowej architektury zaciekawi zapewne zbudowany z muru pruskiego Dom Kata (przy parkingu).
Dzięki dogodnemu połączeniu kolejowemu, z Paczkowa możemy wrócić do Wrocławia pociągiem z przesiadką w Kamieńcu Ząbkowickim, bądź udać się w dalszą podróż do naszych południowych sąsiadów. Szlak R-9 z Paczkowa do przejścia granicznego w Głuchołazach ma długość ok. 65 km (w linii prostej jest ok. 30 km) i biegnie w pobliży Nysy i Otmuchowa.
* * *
Krótka charakterystyka szlaku w Republice Czeskiej znajduje się w zakładce Opis przebiegu
|