Budzów (k. Srebrnej Góry) – Brzeźnica – Potworów – Przyłęk – Suszka – Kamieniec Ząbkowicki
 
Długość odcinka: 19 km

Dojeżdżając do Budzowa znajdujemy się bardzo blisko Srebrnej Góry. Choć szlak R-9 biegnie obok, koniecznie trzeba się tam wybrać. Srebrna Góra, znana na świecie przede wszystkim z górującej nad miastem Twierdzy Srebnogórskiej [więcej>>>], posiada ciekawy układ staromiejskiej zabudowy, a wielu punktów roztaczają się piękne widoki na okolicę i Przedgórze Sudeckie. Ciekawostką są widoczne z daleka kościoły: katolicki z XVIII w i dawny ewangelicki (po prawej stronie) z XVI w. W miarę podjazdu w stronę fortyfikacji droga robi się coraz bardziej stroma. Przy byłym dworcu kolejowym należącym niegdyś do sieci Kolei Sowiogórskiej [więcej>>>] zaczyna się ścieżka rowerowa biegnąca po starym nasypie kolejowym do samych Ząbkowic Śląskich (12 km).

Za Budzowem naszą drogę przecina ten sam nasyp kolejowy, którym poprowadzona została droga rowerowa do Ząbkowic Śląskich [więcej>>>]. Stąd do miasta mamy już tylko 10 km szutrowego odcinka nasypu. Szlak R-9 biegnie jednak w innym kierunku.

Bieżąc u podnóża gór mijamy Masyw Grochowej (wzniesienia po lewej stronie) gdzie znajdują się forty ziemne z XVIII w., będące częścią umocnień srebrnogórskich. Kolejna wioska to Brzeźnica. Tu możemy zaplanować wycieczkę (skręt w prawo przy kościele) do rezerwatów florystycznych Cisowa Góra” oraz „Cisy" na stokach Gór Bardzkich. Oba są pod całkowitą ochroną. Poza „sędziwymi” okazami cisa pospolitego, w wieku od 110 do 300, a nawet – 600 lat, na nasłonecznionych łąkach dostrzeżemy storczyki.  Rosną tu także takie krzewy jak wawrzynek wilczełyko, suchodrzew, bluszcz pospolity czy, roztaczający przyjemną woń, jałowiec ciernisty, a ze zwierząt można spotkać jelenia, dzika, kunę  czy salamandrę plamistą.

W Potworowie szlak skręca w prawo na drogę szutrową, aby po chwili przekroczyć ruchliwą jezdnię drogi krajowej nr 8. W Przyłęku nasz szlak spotyka się z rowerowym Europejskim Szlakiem Cysterskim ER-8. Stąd szlaki ER-8 i R-9 przowadzą nas wspólnie przez Suszkę do Kamieńca Ząbkowickiego.

Rowerowy Europejski Szlak Cysterski ER-8 zaczyna się w Henrykowie przy stacji PKP, a dalej biegnie przez Ziębice, Kamieniec Ząbkowicki, Bardo w stronę Kłodzka. ER-8 to trasa rowerowa, poprowadzona w pobliżu obiektów związanych z działalnością zakonu Cystersów. Szlak prowadzi zarówno drogami szutrowymi jak i asfaltowymi - jest stosunkowo łatwy do przebycia.

Przyłęk to świetne miejsce wypadowe dla wycieczki do Barda Śląskiego słynąceg m.in. z sanktuarium i otaczających go Gór Bardzkich, popularnych wśród "rowerzystów górskich" [więcej>>>].

Za sprawą ruchliwej linii kolejowej do Barda możemy bez problemu dostać się pociągiem, podobnie jak do Kamieńca Ząbkowickiego. Węzeł kolejowy w Kamieńcu, łączący Wrocław z Pragą przez Kłodzko i Międzylesie oraz Nysę – przez Świdnicę z Legnicą, sprawia, iż ten fragment odcinka trasy R-9 posiada dobre połączenie kolejowe z miejscowościami z całego kraju.

 Kamieniec Ząbkowicki

Nazwa Kamieniec Ząbkowicki oznaczała niegdyś kamieniste wzgórze i wydaje się być adekwatna do określenia charakteru tego terenu. Kamieniec usytuowany jest na Podgórzu Sudeckim w tak zwanej "niecce kamienieckiej" - pradolinie Nysy Kłodzkiej.  Pierwsza wzmianka o Kamieńcu pochodzi z Kroniki Kosmasa z roku 1096, kiedy to Książę czeski Brzetysław najechawszy Śląsk, wybudował gród osadzony na skale, a przy nim kaplicę św. Prokopa. Dogodne położenie czyniło z Kamieńca ważną strategicznie warownię. 

Tuż po przyjeździe zachwyci nas znajdujący się na wzgórzu i widoczny z daleka zespół pałacowo-parkowy: neogotycki zamek z XIX w., wybudowany dla niderlandzkiej księżnej Marianny Orańskiej i jej męża, księcia Albrechta Hohenzollerna w latach 1838-73 [więcej>>>].

Kamieniec słynie również jako miejsce osiedlenia się zakonu Cystersów. U podnóża wzgórza zamkowego mamy kościół klasztorny p.w. Wniebowzięcia NMP, a od 1722 r. – również p.w. Jakuba Starszego Apostoła, który wyróżniają z daleka barokowe szczyty, pochodzące z przełomu XVII/XVIII w., z czasu przebudowy. Zatrzymanie się w takiej scenerii – choćby przez krótką chwilę – pozwala odtworzyć sobie w wyobraźni i chłonąć atmosferę życia kamienieckich Cystersów, którzy zostali tu sprowadzeni w 1247 r. na miejsce usuniętych Augustianów.

W okolicach skrzyżowania przed Gminnym Ośrodkiem Kultury szlak ER-8 odchodzi w stronę Ziębic i Henrykowa, a my, podążając EV9, kierujemy się na Błotnicę i Paczków. Jeśli natomiast mamy ochotę odwiedzić Henryków i tamtejszy klasztor pocysterski z XIII w., gdzie zapisane zostały pierwsze słowa w języku polskim w tzw. Księdze Henrykowskiej [więcej>>>], najlepiej podążać szlakiem ER-8.


 Cykliczne imprezy lokalne

Kamieniec Ząbkowicki

  • cykl weekendowych festynów letnich – Szlak Cysterski na Dolnym Śląsku (lipiec)
  • Szlak Cysterski na Dolnym Śląsku – „Miód Cysterski” (trzecia/czwarta dekada lipca)
  • Dni Kamieńca „Majówka Kamieniecka” (1-3 maja)
  • Dzień Olimpijczyka „Olimpijska Gala Sportu” (4 czerwca)
 

 
Kamieniec Ząbkowicki (k. kościoła) – Śrem – Topola – Błotnica – Kozielno – Paczków (centrum)

Długość odcinka: 16,5 km

Zanim po wyjeździe z Kamieńca na obranej przez nas trasie pojawią się Śrem i Topola, proponujemy zatrzymać się chwilę przy Zamkowej Górze (280 m). Cały jej grzbiet zajmuje park krajobrazowy typu angielskiego, założony wg projektu P. J. Lenne, z licznymi rododendronami i pięknie kwitnącymi krzewami azalii. Znajdziemy tu wiele pomnikowych drzew, jak i ślady grodziska.

Przy wyjeździe z Kamieńca przejeźdżamy nad Nysą Kłodzką. Rzeka ta zasila znajdujące się dalej kaskadowe zbiorniki wodne „Kozielno” i „Topola”. Utworzone w 2002 roku w celu ochrony przeciwpowodziowej stanowią dużą atrakcję. Takie nowe środowisko sprzyja także rozwojowi populacji ptactwa wodnego oraz odpoczynkowi ptaków przelotnych. Na zbiorniku „Kozielno” zauważymy spiętrzenie wody, które wykorzystywane jest do celów energetycznych, a także stwarza możliwości rozwoju rekreacji i turystyki wodnej. Chcąc odpocząć nad wodą można skręcić w Topoli w lewo do wsi Bartniki.

W Śremie przejeżdżamy pod nieczynną linią kolejową Kamieniec - Złoty Stok. Kolejna wieś to Topola – znajduje się tutaj barokowy kościół p.w. św. Bartłomieja (1754-57) z ciekawym, barokowym wyposażeniem. Topola to także miejsce urodzenia słynnego rysownika-wedutysty Fryderyka Bernarda Wernera (1690-1776), który zostawił po sobie ponad 1000 bezcennych grafik z wizerunkami miast i wsi Śląska.

Kolejna wieś na szlaku to Błotnica – tutaj szlak R-9 skręca w lewo na skrzyżowaniu za placem z wiatą. Godna polecenia jest trasa do Złotego Stoku (czerwony szlak w prawo) o długości ok. 6 km. Jadąc w tą stronę, w lesie za Błotnicą na turystów czeka kolejna, większa wiata turystyczna. Złoty Stok słynie ze sztolni udostępnionm dla ruchu turystycznego oraz z Leśnego Parku Przygody "Skalisko" [więcej>>>].

Na terenie gminy znajduje się przejście graniczne Złoty Stok – Bila Voda małego ruchu turystycznego, a liczne szlaki rowerowe (w tym MTB i trekkingowe) będą czekać na nas w pobliskich Górach Złotych (drugie co do długości, po Karkonoszach) pasmo w Sudetach.

Dojeżdżając do Paczkowa, przekraczamy granicę województwa Dolnośląskiego i wjeżdżamy na Opolszczyznę (powiat Nyski). W Paczkowie mamy do czynienia z przykładem małego miasta, w którym – za sprawą oferty kulturalnej i bogactwa atrakcji turystycznych – z pewnością nie będziemy się nudzić [więcej>>>].

 
 
POWERED BY TERRA
 
Niniejsza strona powstała w ramach projektu Dolnośląskiej Fundacji Ekorozwoju współfinansowanego ze środków Europejskiego Funduszu Rozwoju Regionalnego w ramach Programu Interreg IIIA Czechy-Polska. Tato webova stránka vznikla v rámci projektu Dolnoslezské Nadace Ekorozvoje financovaného z prostředků
Evropského Fondu Regionálního Rozvoje v rámci Programu Interreg IIIA Čechy-Polsko